Awards

Previous Award Winners


Congratulations to all of our previous UniSA Sport award nominees and winners. Click on the relevant year below to view a list of our past recipients and read each years' Awards Night Booklet for more details on all the winners and finalists.
 
Female Athlete of the Year Caitlin Ward (Cycling)
Male Athlete of the Year Steven McKenna (Triathlon)
Club Administrator of the Year Scott Evans (UniSA Motorsport Club)
Volunteer of the Year Luke Oswald (UniSA Lacrosse Club)
Team of the Year UniSport Nationals Div 1 and 2 Women's Volleyball Team
Club of the Year UniSA Motorsport Club
Georgie Rowe Outstanding Achievement Olivia Parker (Lacrosse)
Blues Patrick Constable (Track Cycling)
Lillee Wakefield (Athletics)
Dana Johnston (Lacrosse)
Elizabeth Inaba-Hill (Rhythmic Gymnastics)
Alison Heinrich (Pistol Shooting)
Half Blues Kelsey Piltz (Lacrosse)
Jasmine Newmarch (Lacrosse)
Matthew Sheldon (Mixed Netball)
Jack Hall (Ultimate)
Daniella Kartawibowo (Ultimate)
Harley Smith (Ultimate)
Alison Heinrich (Pistol Shooting)
Lillee Wakefield (Athletics)
Club Colours Caitlyn Grayston (UniSA Lacrosse Club)
Raph O'Connor (UniSA Lacrosse Club)
Christopher Cordingley (UniSA Volleyball Club)
Andy Chiem (UniSA Judo Club)
Patrick Schultz (UniSA Athletics Club)
Scott Evans (UniSA Motorsport Club)
Jess Kuchenmeister (UniSA Netball Club)
Luke Nguyen (UniSA Tennis Club)
Jack Hall (UniSA Ultimate Club)
Myles Kenihan (UniSA Kung Fu Club)
 Read the 2019 Awards Night Booklet 
 
Female Athlete of the Year Cailtin Ward (Cycling)
Male Athlete of the Year Matthew Glaetzer (Cycling)
Club Administrator of the Year Sean Davis (UniSA Ultimate Club)
Volunteer of the Year Douglas Howard (UniSA Tennis Club)
Team of the Year UniSA Ultimate State League Div 1 Men's Team
Club of the Year UniSA Ultimate Club
Georgie Rowe Outstanding Achievement Chelsea Randall (AFLW)
Blues Sean Davis (Ultimate)
Caitlin Adams (Athletics)
Lauren Kildare (Rugby 7s)
Alice Gregory (Rugby 7s)
Jordan Wilson (Mixed Netball)
Half Blues Dana Johnston (Lacrosse)
Sam Russell (Athletics)
Lachlan Eichner (Ultimate)
Alana Colbert (Ultimate)
Ashley Knights (Taekwondo)
Lalita Tembang (Taekwondo)
Tayla Philis (Athletics)
Calern Adams (Athletics)
Taliah Hillier (Taekwondo)
Ally Wood (Ultimate)
Club Colours Luke Oswald (UniSA Lacrosse Club)
Claire McDonald (UniSA Hockey Club)
Annalee Alexander (UniSA Ultimate Club)
Janette Galmesa (UniSA Hockey Club)
Jessica Matsumoto-Noack (UniSA Taekwondo Club)
Hayami Aboutaleb (UniSA Iaijutsu & Kendo Club)
Prashan Ediriweera (UniSA Kung Fu Club)
 Read the 2018 Awards Night Booklet 
 
Female Athlete of the Year Chelsea Brook (Basketball)
Male Athlete of the Year Matthew Glaetzer (Cycling)
Club Administrator of the Year Adam Bartrop (UniSA Hockey Club)
Volunteer of the Year Alana Colbert (UniSA Ultimate Club)
Team of the Year UniSA AUG Men's Judo Team
Club of the Year UniSA Tennis Club
Georgie Rowe Outstanding Achievement Chloe Scott (Lacrosse)
Blues Georgina Barratt (Fencing)
Chloe Scott (Lacrosse)
Sam Russell (Athletics)
Kelsey Piltz (Lacrosse)
Lachlan Eichner (Ultimate)
Chelsea Brook (Basketball)
Half Blues Jade Tremaine (Ultimate)
Justin Gassner (Cycling)
Olivia Parker (Lacrosse)
Club Colours Ben Clewer (UniSA Boardriders Club)
Victoria McCarron (UniSA Hockey Club)
Masa Motoyama (UniSA Judo Club)
Alicia Zollo (UniSA Women's Football Club)
Sean Davis (UniSA Ultimate Club)
Amy Trinh (UniSA Judo Club)
Alana Colbert (UniSA Ultimate Club)
 Read the 2017 Awards Night Booklet 
 
Female Athlete of the Year Madeleine Steele (Cycling)
Male Athlete of the Year Nathan Bowden (Rowing)
Club Administrator of the Year Angelique Gouvielos (UniSA Women's Football Club)
Volunteer of the Year Jade Tremaine (UniSA Ultimate Club)
Team of the Year UniSA AUG 2016 Men's Tennis Team
Club of the Year UniSA Rock Climbing Club
Georgie Rowe Outstanding Achievement Madeleine Steele (Cycling)
Blues Annabel Gibson (Rowing)
Isabella Rositano (Canoeing)
Nathan Bowden (Rowing)
Madeleine Steele (Cycling)
Olivia Parker (Lacrosse)
Half Blues Sean Davis (Ultimate)
Club Colours Inno Muluji (UniSA Football Club)
Angelique Gouvielos (UniSA Women's Football Club)
Douglas Howard (UniSA Tennis Club)
Adam Bartrop (UniSA Hockey Club)
Annabel Kitto (UniSA Athletics Club)
 Read the 2016 Awards Night Booklet 
 
Female Athlete of the Year Georgina Rowe (Volleyball)
Male Athlete of the Year Elliot King (Volleyball)
Club Administrator of the Year Bastian Stoehr (UniSA Badminton Club)
Volunteer of the Year Harriet Berman (UniSA Volleyball Club)
Team of the Year UniSA SUG/AUG 2015 Women's Indoor Volleyball Team
Club of the Year UniSA Hockey Club
 Read the 2015 Awards Night Booklet 
 
Female Athlete of the Year Annabel Gibson (Rowing)
Male Athlete of the Year Elliot King (Volleyball)
Club Administrator of the Year Adam Bartrop (UniSA Hockey Club)
Volunteer of the Year Marie-Elaina Bakes (UniSA Volleyball Club)
Team of the Year UniSA AUG 2014 Men's Indoor Volleyball Team
Club of the Year UniSA Basketball Club
 
Female Athlete of the Year Simone Schubert (Volleyball)
Male Athlete of the Year Mohammad Reza Hassani (Taekwondo)
Volunteer of the Year Bianca King (UniSA Basketball Club)
Team of the Year UniSA AUG 2013 Men's Indoor Volleyball Team
Club of the Year UniSA Rock Climbing Club

UNISA SPORT CLUBS AND EVENTS MEMBERSHIP

As a UniSA Sport Club & Events member, you have access to more than 25 sporting clubs, campus programs and events, student representative teams and community events.